Mail ons:
In Afrika zijn 16.2 miljoen christenen door bruut geweld van huis en haard verdreven. Een stille ramp voltrekt zich, maar de wereld zwijgt erover.
Waarom worden christenen in het noorden van Nigeria vervolgd, terwijl de helft van de inwoners christen is? Nigeria heeft 229.2 miljoen inwoners, waarvan 106.6 miljoen christenen! De oorzaak van de vervolging is dat in twaalf noordelijke staten de sharia van kracht is. Regelmatig worden in deze regio aanvallen op kerken en christelijke dorpen uitgevoerd. Ontvoeringen van kerkleiders en verkrachtingen van christelijke vrouwen en meisjes komen veelvuldig voor. In het zuiden hebben christenen iets meer vrijheid, al krijgen gelovigen ook daar vaker dan in het verleden te maken met vervolging.
Wat er ook aan de hand is: de voormalig Nigeriaanse president Muhammaddu Buhari heeft aantoonbaar zijn positie misbruikt om moslims op sleutelposities in de regering te zetten. Dat draagt bij aan een cultuur van straffeloosheid, waarbij geweld tegen christenen kan plaatsvinden zonder consequenties voor de daders. Soms moedigen niet-christelijke religieuze leiders geweld tegen christenen zelfs aan.
Dan zijn er ook nog terreurorganisaties die in Nigeria dood en verderf zaaien, zoals Boko Haram en Islamic State in West Africa Province (ISWAP). De Nigeriaanse regering slaagt er niet in deze militante moslimbewegingen een halt toe te roepen. Ook hebben christenen te maken met aanvallen van islamitische Fulani-herders.
Zij worden door klimaatverandering gedwongen naar het zuiden van Nigeria te trekken. Daar hebben deze herders, die veelal streng islamitische waarden nastreven, het op christelijke boeren gemunt.
Het maakt dus veel uit waar je woont: in het islamitische noorden of het christelijke zuiden. De scheidslijn tussen noord en zuid wordt overigens vager. In de centraal gelegen deelstaat Plateau komt geweld tegen christenen steeds vaker voor. In Noord-Nigeria kan het gebeuren dat je wordt gediscrimineerd als je een christelijke of Engelse naam hebt. Of erger: dat je er bij een aanval door Boko Haram tussenuit wordt gepikt vanwege je naam en wordt vermoord. In door moslims gedomineerde streken worden christenen gezien als heidenen. Mannen kunnen zelfs gevangengezet worden vanwege een ‘immorele haardracht’. Ex-moslims die christen zijn geworden, worden soms gedwongen te vluchten omdat hun familie of de lokale gemeenschap hen wil doden.
Pastor Barnabas uit Nigeria woont samen met zijn gezin al vijf jaar in een vluchtelingenkamp. Het is zijn verlangen om de christenen in het kamp te helpen. ‘Maar ik heb niks om aan hen te geven. We kunnen alleen samen bidden
en samen de Bijbel lezen.’
Stel je voor dat jij in de schoenen van Barnabas stond en moest leven in een geïmproviseerde tent van slechts 1,5 vierkante meter. Barnabas heeft zeven kinderen, waarvan een paar kinderen ’s nachts in de tent van de buren slaapt. Er is niet genoeg water en eten, er zijn te weinig toiletten en ze kampen met honger, ziektes en uitzichtloosheid. Sta vandaag naast hen met jouw gebed.
Adith Slabbekoorn
